"Здраве заједнице у Босни и Херцеговини" назив је пројекта који представља заједничку иницијативу Федералног министарства здравља и Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, а која има за циљ унапређење здравља становништва, а који је данас представљен на конференцији у Административном центру Владе Републике Српске у Бањој Луци.
У оквиру пројекта „Здраве заједнице у Босни и Херцеговини“ преко 1.000.000 грађана ће добити здравствене информације и повећати своје учешће у заговарању и активностима промоције здравља и превенције болести у 25 локалних заједница у Босни и Херцеговини. Осигуравање квалитетне, доступне јавне здравствене заштите за све, укључујући социјално искључене групе, један је од кључних реформских приоритета Босне и Херцеговине. Конференцији су присуствовали начелници и начелници мјесних заједница које су изабране за учешће у пројекту и са којима су потписани меморандуми о сарадњи на пројекту и то: Мркоњић Град, Бијељина, Добој, Шамац, Бихаћ, Прњавор, Лакташи, Илиџа, Тешањ, Челинац, Горажде, Томиславград, Груде, Ливно, Травник, Кисељак, Стари град Сарајево, Столац, Тузла, Зворник, Власеница, Какањ, Пале, Фоча и Брчко.
Према ријечима помоћника федералног министра здравља Горана Черкеза након обиласка 13 мјесних заједница у Федерацији БиХ, састанак у Бањалуци био је прилика да се на једном мјесту окупе представници свих 25 општина из оба ентитета које су укључене у Програм здравих заједница у БиХ.
„Циљ програма је подизање свести о улози локалних заједница и њиховим активностима у очувању здравља. У сарадњи са општинама желимо да побољшамо физичко, психичко и социјално благостање становника, тако да општине унесу компоненту утицаја на здравље у све своје активности, као што су инфраструктурне, културне, образовне, економске и сви остали, и тиме у крајњој линији доприносе унапређењу јавног здравља у својим заједницама“.
Помоћник министра здравља и социјалне заштите Републике Српске Милан Латиновић рекао је да је идеја пројекта „Здраве заједнице у Босни и Херцеговини“, који ће се реализовати у 11 општина у Републици Српској, да ради у партнерство на програмима промоције здравља и превенције болести, те да у овим активностима, поред здравствених радника и установа, учествује и друштвена заједница, али и сами грађани.
Директорка Института за популацију и развој Емина Османагић објаснила је да „Здраве заједнице“ представљају концепт трајних промјена у области превенције болести и промоције здравља које доводе до бољег квалитета живота грађана.
????Шта је „здрава заједница“? То је место где добро почињемо и где се развијамо – ту постављамо темеље здравом животу деце. Можемо да живимо и радимо добро у здравој заједници, јер обезбеђујемо да одрасли имају прилику да живе здрав живот у здравом окружењу и имају приступ добром запослењу. И на крају, старење је добро у здравој заједници, где старији људи капитализују добро обављен посао како би доживели здраву и дубоку старост, а истовремено могу бити квалитетан ресурс за заједницу.
Замјеник шефа мисије и директор за сарадњу Амбасаде Швицарске у Босни и Херцеговини Сироцо Мессерли рекао је да је Швицарска већ више од 20 година важан партнер у унапређењу здравственог система Босне и Херцеговине.
"Фокусирани смо на примарну здравствену заштиту и смањење незаразних болести. Програм "Здраве заједнице у Босни и Херцеговини" има за циљ унапређење здравствене писмености за више од милион грађана, промоцију здравих стилова живота и унапређење здравствених услуга. У наредна четири године, Швајцарска ће издвојити 10,7 милиона КМ за унапређење превенције болести и промоције здравља у 25 општина у Босни и Херцеговини. свих грађана, посебно маргинализованих и угрожених“.