О ПРОЈЕКТУ
Општи циљ пројекта је да допринесе смањењу терета болести и побољшању здравља жена и мушкараца, јачањем усмерености здравственог система на превенцију болести и промоцију здравих стилова живота.
Општи циљ пројекта је да допринесе смањењу терета болести и побољшању здравља жена и мушкараца, јачањем усмерености здравственог система на превенцију болести и промоцију здравих стилова живота.
Такође, циљ пројекта је унапређење ефикасности домова примарне здравствене заштите, кроз успостављање здравствених савета/одбора општина/општина и градова, као споне између грађана и домова здравља, омогућавајући грађанима да учествују у доношењу одлука. процеси и представљају своје јединице локалне самоуправе .
Фокус пројекта је на јачању капацитета здравствених савета/одбора у јединицама локалне самоуправе, редефинисању њихове улоге и одговорности, унапређењу материјално-техничких ресурса и интензивирању сарадње између ЈЛС, домова здравља и грађана. Све наведено ће довести до већег укључивања виших нивоа власти у креирање политика и унапређење интеракције између грађана и локалне власти.
Приступ здравственим услугама остаје кључни изазов за систем здравствене заштите, упркос томе што Закон наводи да треба да постоји једнак приступ здравственој заштити. Побољшање приступа грађана здравственим услугама, посебно у удаљеним или неразвијеним општинама, и улагање у здравствену инфраструктуру и ресурсе неопходно је за решавање ових потешкоћа. Требало би спровести кампање подизања свести и образовне иницијативе како би се подигао ниво здравствене писмености и људима пружили алати који су им потребни да правилно користе здравствени систем. Босна и Херцеговина доживљава демографске промјене и старење становништва, што има значајне импликације на њен друштвени, економски и здравствени систем. То је довело до повећања средње старости становништва, пада наталитета, смањења радне снаге и повећања ресурса за здравствену заштиту и социјалне услуге. Исељавање, посебно млађе популације, додатно смањује радно способно становништво и доприноси демографској неравнотежи.
Улога Заједнице општина и градова Републике Српске (СОГ РС) у пројекту усмјерена је на успостављање и јачање капацитета здравствених савјета/одбора за здравство општина и градова локалних скупштина.
Пројекат има за циљ да постигне резултате у оквиру три компоненте:
1. Појачана контрола грађана над сопственим здрављем,
2. Већа доступност услуга промоције здравља и превенције болести на нивоу локалне заједнице и
3. Спроведене потпуне и одрживе реформе, уз конкретно планиране активности.
Партнерске јединице локалне самоуправе из Републике Српске су:
Мркоњић Град, Челинац, Лакташи, Добој, Прњавор, Шамац, Бијељина, Зворник, Власеница, Пале и Фоча.
АКТУЕЛНОСТИ
АКТУЕЛНОСТИ
У оквиру пројекта „Здраве заједнице у Босни и Херцеговини“ дана 14. и 15. октобра у Сарајеву, у хотелу Ибис одржан је први састанак координатора из општина и градова Босне и Херцеговине, који су именовани у име своје локалне заједнице
Састанак су организовали Савез општина и градова Републике Српске и Савез општина и градова Федерације Босне и Херцеговине у сарадњи са Министарством здравља и социјалне заштите Републике Српске и Федералним министарством здравства у партнерству са Институтом за популацију и развој.
Циљ састанка локалних координатора био је да се заједничким упознавањем и повезивањем, као и размјеном искустава и примјера добре праксе, обезбеди спровођење локалних акционих планова за унапређење здравља и превенцију болести из 24 јединице локалне самоуправе.
Пројекат „Здраве заједнице у Босни и Херцеговини“ финансијски подржава Амбасада Швајцарске у Босни и Херцеговини.