Одржива мобилност се односи на методе транспорта које су еколошки одговорне, економски одрживе и друштвено инклузивне. Обухвата низ пракси и технологија дизајнираних да смање утицај транспорта на животну средину, побољшају доступност за све и подрже одрживи развој урбаних и руралних подручја. Одржива мобилност укључује интеграцију система јавног превоза, промоцију немоторизованог транспорта, усвајање чистијих технологија возила и спровођење политика које дају приоритет ангажовању грађана и коришћењу одрживих видова транспорта. Различити транснационални позиви и тендери за ИПА фондове могу помоћи општинама и регионима да додијеле средства за различите мјере одрживе мобилности.
 
Иницијативе и имплементације одрживе мобилности вођене су неколико кључних циљева и циљева активности у одрживој мобилности, као што су:
 
Смањење емисије угљеника: Један од примарних циљева је значајно смањење емисије стакленичких плинова из сектора транспорта. То ће се постићи подстицањем кориштења јавног пријевоза, вожње бициклом, пјешачењем, те усвајањем електричних и хибридних возила. Смањењем угљичног отиска у регији, желимо допринијети глобалним напорима у борби против климатских промјена.
 
Побољшање јавног здравља: Одржива мобилност је уско повезана са јавним здрављем. Промовисањем активних начина пријевоза као што су пјешачење и бициклизам, те смањењем загађења зрака кроз чистије могућности пријевоза, иницијатива настоји побољшати ћелокупно здравље и добробит становништва. Чистији ваздух, смањено загађење буком и сигурније улице су кључне компоненте овог циља.
 
Побољшање приступачности и инклузивности: Одрживи транспортни систем мора бити доступан свима, укључујући старије особе, особе са инвалидитетом и оне који живе у удаљеним подручјима или подручјима са недостатком услуга. Иницијатива има за циљ стварање транспортне мреже која је инклузивна, осигуравајући да сви појединци имају приступ поузданим и приступачним опцијама мобилности.
 
Промовисање економског раста и иновација: Одржива мобилност није само заштита животне средине; такође се ради о подстицању економског развоја. Улагањем у модерну, ефикасну саобраћајну инфраструктуру и услуге, иницијатива ће помоћи у стимулисању економског раста, отварању радних места и подстицању иновација у транспортном и технолошком сектору у региону.
 
Изградња отпорних заједница: Иницијатива препознаје важност отпорности у суочавању с глобалним изазовима као што су климатске промјене, економска нестабилност и друштвена неједнакост. Развојем одрживог транспортног система, Западни Балкан може изградити јаче, отпорније заједнице које су боље опремљене да се носе са овим изазовима.

Иницијатива ProSUMP
Компонента „Промовисање регионалне размјене о имплементацији планова одрживе урбане мобилности у земљама Западног Балкана” у оквиру Отвореног регионалног фонда за југоисточну Европу – енергија, транспорт и заштита климе (ОРФ-ЕТЦ) има за циљ подршку градовима у Југисточној Европи (ЈИЕ) у јачању капацитета локалних самоуправа за имплементацију мјера одрживе мобилности. ОРФ-ЕТЦ је наручило њемачко савезно министарство за економску сарадњу и развој (БМЗ), а суфинансирала га је Европска унија.
 
Компонента се односи на три нивоа. Пренос знања добре праксе и искустава земаља ЕУ у имплементацији Планова одрживе урбане мобилности (СУМП) одвија се путем постојеће регионалне мреже (нпр. ЦИВИНЕТ Хрватска-Словенија-СЕЕ). На националном нивоу ће се ојачати капацитети удружења општина како би боље савјетовали општине о изради и имплементацији СУМП-а. На локалном нивоу, компонента подржава одабране локалне самоуправе у изградњи организационих и техничких капацитета, који су предуслов за успешну имплементацију СУМП-а. Регионална развојна агенција Љубљанске урбане регије (РРА ЛУР) укључена је у иницијативу као промотор и фасилитатор на преношењу добрих искустава из земаља ЕУ у области одрживе мобилности.
 
Платформа за учење одрживе урбане мобилности (СУМ) представља главну платформу за учење за општине и регионе у репрезентативној земљи на тему одрживе мобилности.