"Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini" naziv je projekta koji predstavlja zajedničku inicijativu Federalnog ministarstva zdravlja i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, a koja ima za cilj unapređenje zdravlja stanovništva, a koji je danas predstavljen na konferenciji u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Banjoj Luci.
U okviru projekta „Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini“ preko 1.000.000 građana će dobiti zdravstvene informacije i povećati svoje učešće u zagovaranju i aktivnostima promocije zdravlja i prevencije bolesti u 25 lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini. Osiguravanje kvalitetne, dostupne javne zdravstvene zaštite za sve, uključujući socijalno isključene grupe, jedan je od ključnih reformskih prioriteta Bosne i Hercegovine. Konferenciji su prisustvovali načelnici i načelnici mjesnih zajednica koje su izabrane za učešće u projektu i sa kojima su potpisani memorandumi o saradnji na projektu i to: Mrkonjić Grad, Bijeljina, Doboj, Šamac, Bihać, Prnjavor, Laktaši, Ilidža, Tešanj, Čelinac, Goražde, Tomislavgrad, Grude, Livno, Travnik, Kiseljak, Stari grad Sarajevo, Stolac, Tuzla, Zvornik, Vlasenica, Kakanj, Pale, Foča i Brčko.
Prema riječima pomoćnika federalnog ministra zdravlja Gorana Čerkeza nakon obilaska 13 mjesnih zajednica u Federaciji BiH, sastanak u Banjaluci bio je prilika da se na jednom mjestu okupe predstavnici svih 25 opština iz oba entiteta koje su uključene u Program zdravih zajednica u BiH.
„Cilj programa je podizanje svesti o ulozi lokalnih zajednica i njihovim aktivnostima u očuvanju zdravlja. U saradnji sa opštinama želimo da poboljšamo fizičko, psihičko i socijalno blagostanje stanovnika, tako da opštine unesu komponentu uticaja na zdravlje u sve svoje aktivnosti, kao što su infrastrukturne, kulturne, obrazovne, ekonomske i svi ostali, i time u krajnjoj liniji doprinose unapređenju javnog zdravlja u svojim zajednicama“.
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović rekao je da je ideja projekta „Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini“, koji će se realizovati u 11 opština u Republici Srpskoj, da radi u partnerstvo na programima promocije zdravlja i prevencije bolesti, te da u ovim aktivnostima, pored zdravstvenih radnika i ustanova, učestvuje i društvena zajednica, ali i sami građani.
Direktorka Instituta za populaciju i razvoj Emina Osmanagić objasnila je da „Zdrave zajednice“ predstavljaju koncept trajnih promjena u oblasti prevencije bolesti i promocije zdravlja koje dovode do boljeg kvaliteta života građana.
????Šta je „zdrava zajednica“? To je mesto gde dobro počinjemo i gde se razvijamo – tu postavljamo temelje zdravom životu dece. Možemo da živimo i radimo dobro u zdravoj zajednici, jer obezbeđujemo da odrasli imaju priliku da žive zdrav život u zdravom okruženju i imaju pristup dobrom zaposlenju. I na kraju, starenje je dobro u zdravoj zajednici, gde stariji ljudi kapitalizuju dobro obavljen posao kako bi doživeli zdravu i duboku starost, a istovremeno mogu biti kvalitetan resurs za zajednicu.
Zamjenik šefa misije i direktor za saradnju Ambasade Švicarske u Bosni i Hercegovini Siroco Messerli rekao je da je Švicarska već više od 20 godina važan partner u unapređenju zdravstvenog sistema Bosne i Hercegovine.
"Fokusirani smo na primarnu zdravstvenu zaštitu i smanjenje nezaraznih bolesti. Program "Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini" ima za cilj unapređenje zdravstvene pismenosti za više od milion građana, promociju zdravih stilova života i unapređenje zdravstvenih usluga. U naredna četiri godine, Švajcarska će izdvojiti 10,7 miliona KM za unapređenje prevencije bolesti i promocije zdravlja u 25 opština u Bosni i Hercegovini. svih građana, posebno marginalizovanih i ugroženih“.